Alt 10/04/09, 23:00 PM   #1
done_marine
Guest
Durum:
Konular:
Mesajlar: n/a
Standart Biyoloji mezunları için mevcut iş alanları nelerdir?

Biyoloji mezunları için mevcut iş alanları nelerdir?

Biyoloji, kısaca canlılarla ilgilenen bilim olarak tarif edilebilir. Biyoloji mezunları biyolog unvanı ile biyoloji biliminin ilgi alanına giren tüm sahalarda çalışabilirler. Buna ek olarak Bölümümüzde müfredatın Moleküler Biyoloji ve Genetik ağırlıklı olması, eğitim dilinin İngilizce olması Bölüm mezunlarına avantaj sağlamaktadır. Mezunlarımız, biyoloji bilimi ile paralellik arz eden tıp, ilaç, tarım, gıda, çevre, biyoteknoloji, adli tıp, eğitim, tarih, nanoteknoloji gibi alanlarda çalışma imkânı bulabilirler.
Bölüm mezunlarının iş bulma imkânı hakkında neler söylersiniz?

Soruya vereceğimiz cevabın tatmin edici olması açısından, mezunlarımızın nerelerde iş bulduğuna örnekler vererek başlayalım.
Bölümümüz 5 yıldır mezun vermektedir(78 mezun). Öğrencilerimizin 2-3 yıl içinde buldukları işler aşağıdaki şekilde gruplandırılabilir:
  • Yurt içinde veya yurt dışında bir yandan doktora eğitimi alırken diğer yandan araştırma görevlisi(moleküler biyoloji ve genetik vb. alanlarda)
  • Yurt içinde veya yurt dışında, kolejlerde veya dershanelerde İngilizce, fen bilgisi veya biyoloji öğretmenliği
  • Özel araştırma laboratuvarlarında(Hastanelerd eki moleküler biyoloji laboratuvarları, tahlil laboratuvarları, laboratuvar malzemesi üretim Ar-Ge laboratuvarları vb.) araştırmacı
  • Bir yandan TUS(Tıpta Uzmanlık Sınavı)’a hazırlanırken diğer yandan özel hastanelerde biyolog
  • İlaç, laboratuvar cihazı satan firmaların satış ve pazarlama departmanlarında pazarlamacı
  • Bazı özel kuruluşlarda(özellikle şirketlerde) yöneticilik vb.
Yukarıda da görüldüğü gibi, isteyen mezunlarımız dünyanın en ünlü üniversitelerinde araştırma görevlisi olarak çalışabilmektedir. İngilizce olarak eğitim almaları, onların birçok özel ve resmî kuruluşlarda iş bulmalarında büyük avantajlar sağlamaktadır. Ayrıca İngilizce öğretmeni veya biyoloji öğretmeni olarak değişik eğitim kurumlarında çalışma imkânı bulabilmektedirler. Bununla birlikte özel ve resmî gıda, tıp, ilaç, çevre vb. biyolojik araştırma laboratuvarlarında, hastane laboratuvarlarında, öğrencilere verilen güncel durumdaki moleküler biyoloji ve genetik alanındaki eğitimsel altyapılarından dolayı en iyi teknoloji içeren araştırma laboratuvarlarında istihdam olanağı bulabilmektedirler. Özellikle eğitim sektöründeki firmaların satış-pazarlama, AR-GE bölümleri de bir başka iş alanıdır. Mezunlarımız; seçkin akademik kadro, güçlü ve geçerli alan eğitimi ve İngilizce ile eğitim sayesinde birçok alanda(Fabrika, laboratuvar, hastane, okul vb.) istihdam imkânı bulabilirler.
Diğer üniversitelerin aynı bölümlerinden en önemli farkınız nedir?

Ortam: Büyükçekmece Kampüsü; yeşil ve mavinin harmanlandığı, doğal ortamın bütün canlılığıyla varlığını sürdürdüğü, İstanbul’un en güzel manzaralarına komşuluk eden bir alan üzerinde kuruludur. Beyazıt’a özel aracınızla sadece 35-40 dakikalık, Türkiye’nin kalbi sayılan birçok fabrikaya ve iş yerine 5 dakikalık mesafede. Yani kısaca Türkiye’nin kültür, tabiat, sanayi, eğlence, yerleşim, alışveriş devlerinin yanı başında.
Akademik Kadro: Bölüm; alanında uzman, bilgili, hoşgörülü ve bu alandaki gelişmeleri yakından takip eden bir akademik kadroya sahiptir. Öğrenci ve öğretim elemanları arasında hoşgörüye dayanan, seviyeli bir ilişki söz konusudur. Bölümde, öğretim üyelerinin uluslararası dergilerde yayımlanan ve yıllık yurt dışı indekse giren yayın sayısı ortalama 2’den fazladır.
Müfredat: Konvansiyel yani klasik biyolojik müfredattan ziyade moleküler biyoloji, genetik, biyoteknoloji ve biyoinformatik gibi yeni ve geçerli alanlarda öğrencilerde sağlam bir altyapı oluşturmayı amaçlayan bir müfradat uygulanmaktadır. Bölümün eğitim dili İngilizce. Biyoloji bilimi çok hızlı gelişmektedir. Özellikle moleküler biyoloji ve biyoteknoloji alanlarında 3-4 yıl önce üretilen bilgiler bile eski kabul edilmektedir. Güncel kalmak için mutlaka bu gelişmeleri takip etmek gerekir. Bu da ancak ileri seviyede bir İngilizce ile mümkündür. Bu nedenle İngilizce ile eğitime önem vermekteyiz.
Laboratuvarlar: Laboratuvarlarımızda son derece gelişmiş cihaz ve ekipmanlar mevcuttur. Laboratuvarlar yıl boyunca öğrencilerimizin kullanımına açıktır(Araştırma laboratuvarları dâhil). Öğrencilerimiz, birebir uygulama yaparak öğrenmektedir. İsteyen öğrenci, bir öğretim elemanı eşliğinde araştırma yapabileceği gibi kendisi de Bölüme proje önerisi verip araştırma yapabilmektedir. Bundan dolayıdır ki Bölüm öğrencilerimiz, Biyoloji öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen ‘Ulusal Biyoloji Öğrenci Kongresi’nde birincilikler almıştır.
Sınıflar: Dersler, az sayıda öğrencinin bulunduğu sınıflarda rahat bir ortamda işlenmektedir. Sınıflarımız, en son teknoloji ile donanmıştır.
Güvenli ve Huzurlu Ortam: Seviyeli dostlukların yaşandığı Bölümümüzde, saygı ve sevgiye dayalı huzurlu bir ortam bulmak mümkündür.
Konuyla ilgili detaylı bilgi için: http://aday.fatih.edu.tr/?sss
Biyoloji mezunları öğretmen olabilir mi?

Bölüm mezunları Fen bilgisi, biyoloji ve İngilizce3 ayrı branşta öğretmenlik yapabilirler: . Pedagojik formasyon bile gerekmeden (Sonradan tamamlanmak şartıyla) sadece KPDS’ye girerek resmî kurumlarda öğretmenlik yapabildikleri gibi özel kurs ve dershanelerde de “özel öğretici” sıfatıyla görev alabilirler.
Üniversitenin diğer bölümlerine veya başka üniversitelere yatay geçiş yapılabilir mi?

Bulundukları programda, hazırlık sınıfı dışında en az iki yarıyıl öğrenim görmüş olan öğrenciler "Yükseköğretim Kurumları Arasında Ön Lisans ve Lisans Düzeyinde Yatay Geçiş Esaslarına İlişkin Yönetmelik" çerçevesinde üniversite içinde yatay geçiş için başvuruda bulunabilir. Daha sonra not ortalaması gibi çeşitli kriterler dikkate alınarak bölümler arası yatay geçiş yapacak öğrenciler belirlenir. Yine aynı kurallara göre başka üniversitelere de yatay geçiş yapılabilir. Bunun için en önemli şartlar şunlardır:
  • Kontenjanlarını ilan eden üniversitelere ikinci sınıfın başlarında müracat edilmesi
  • Bütün derslerin verilmiş olması
  • Disiplin cezası alınmamış olması
PROFICIENCY sınavında ne tür sorular sorulmaktadır? Soru örneklerine nasıl uşabiliriz?

Proficiency sınavıyla alakalı bilgiye http://hazirlik.fatih.edu.tr/?program adresinden, sınavla alakalı örnek sorulara ise http://hazirlik.fatih.edu.tr/?dokumanlar,0,0,39 adresinden ulaşabilirsiniz.
TUS(Tıpta Uzmanlık Sınavı)’a Biyoloji mezunları başvurabiliyor mu?

TUS\\\'a Biyoloji Bölümü mezunları da başvurabilmektedir. Mikrobiyoloji, Biyokimya gibi bölümlere başvuran öğrenciler, sınavı kazandıkları takdirde bu alanlarda uzmanlaşıp tıbbi laboratuvar açma veya bu laboratuvarlarda uzman olarak çalışma hakkı kazanırlar.
Biyoloji Bölümünü bitirdikten sonra ABD'de çalışabilir miyim?

ABD'de irtibat kurduğumuz uzmanlar, bunun mümkün olduğunu fakat çok iyi bir hazırlık (MCAT sınavının kazınılması şart) ve yüksek miktarda maliyet gerektirdiğini belirttiler.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 11/05/09, 12:33 PM   #2
muzzy_ay
Araş. Görevlisi
muzzy_ay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ruh Halim:
Durum: Offline
Üyelik tarihi: May 2009
Bulunduğu yer: ist
Yaş: 27
Konular: 25
Mesajlar: 135
Tecrübe Gücü: 9
Tecrübe Puanı: 121
muzzy_ay will become famous soon enoughmuzzy_ay will become famous soon enough
Cool Cevap: Biyoloji mezunları için mevcut iş alanları nelerdir?

fasa fiso.....


__________________
Click the image to open in full size.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 20/08/10, 18:14 PM   #3
ekonomi
Fatihli
Durum: Offline
Üyelik tarihi: Aug 2010
Konular: 17
Mesajlar: 90
Tecrübe Gücü: 6
Tecrübe Puanı: 10
ekonomi is on a distinguished road
Standart Cevap: Biyoloji mezunları için mevcut iş alanları nelerdir?

Kandırmayalım biyoloji iş imkanı olmayan nadir(!)bölümlerimizdendir kendini çook geliştirirsen iş bulabilirsin ama hastane laboratu.2 yıllık mezunlardan iş öğrenmek zorunda kalıp eşit miktarda maaş alabilirsin.devlete gelince 90 ve üstüyle biyolog olarak atanabilirsin
  Alıntı ile Cevapla
Alt 20/08/10, 19:29 PM   #4
Asli
Fatihli
Asli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ruh Halim:
Durum: Offline
Üyelik tarihi: Aug 2010
Konular: 0
Mesajlar: 51
Tecrübe Gücü: 6
Tecrübe Puanı: 10
Asli is on a distinguished road
Standart Cevap: Biyoloji mezunları için mevcut iş alanları nelerdir?

Öyle bi iş alanı olsa burda bide biyomühendislik deniyo olmam =)
  Alıntı ile Cevapla
Alt 21/08/10, 15:33 PM   #5
ekonomi
Fatihli
Durum: Offline
Üyelik tarihi: Aug 2010
Konular: 17
Mesajlar: 90
Tecrübe Gücü: 6
Tecrübe Puanı: 10
ekonomi is on a distinguished road
Standart Cevap: Biyoloji mezunları için mevcut iş alanları nelerdir?

Alıntı:
asli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
öyle bi iş alanı olsa burda bide biyomühendislik deniyo olmam =)
yurtdışında gerçekten çok iş imkanı var ama
  Alıntı ile Cevapla
Cevapla

BookmarksKonuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 09:41 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.2 .
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Design By Htworks.Net Licenced To Fatih Üniversitesi

fatih üniversitesi, fatih üniversitesi yatay geçiş, fatih üniversitesi dikey geçiş, fatih üniversitesi ücretleri, fatih üniversitesi yüksek lisans, fatih üniversitesi hastanesi, fatih üniversitesi ankara, fatih üniversitesi tıp fakültesi, fatih üniversitesi bölümleri, fatih üniversitesi bahar şenlikleri

Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir,
bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir,
yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız buradan bize bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.
Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to here

Reklam vermek için bize buradan ulaşabilirsiniz.